Mystický Halloween - proč se ve světě slaví?

26.10.2015 10:17

V Evropě se jedná o svátek poměrně přehlížený, v České republice dokonce snad záměrně ignorovaný. Mnozí ho totiž považují za, troufám si říci, trapný výmysl znuděných Američanů. Známe ale skutečný původ tohoto článku? Proč se vlastně slaví a s čím souvisí?

  
Svátek Samhain

Halloween připadá každý rok na poslední říjnový den. Tento den měl pro Kelty velký význam, neboť slavili svůj svátek zvaný Samhain. Samhain byl přesnou hranicí mezi létem a zimou, ale význam měl i jiný. Keltové ho považovali za důležitý, neboť věřili, že v tento den se stírá hranice mezi světem živých a mrtvých. Živí v tento čas dle Keltů mohli navštívit svět mrtvých a zesnulí naopak mohli navštívit náš svět. Později se k Samhainu přidaly ještě oslavy obilí a úrody, která se v tuto dobu sklízela. Samhain byl dále tzv. čtvrtícím dnem, dnem, který půlil rovnodennost a slunovrat. Samhain se slaví přesně půl roku po Belhaimu (30. dubna na čarodějnice). I tím je tento den zvláštní.


Jak se slavil Samhain a jak se slaví Halloween?

Na Samhain bylo zvykem prostírat svým zesnulým známým a příbuzným k večeři. Také vydlabat řepu. Vložit do ní zapálenou svíčku a umístit svítící řepu za okno, aby zesnulé duše viděly na cestu. Lidé si taky malovali na tvář různé strašidelné znaky a oblékali se do cárů hadru, aby vypadali jako strašidla. Věřili, že je to uchrání před zlými duchy.  Dnes se Halloween slaví velmi podobně. Děti i dospělí se oblékají do strašidelných kostýmů a chodí od domu k domu pro koledu. Zejména v Americe a Kanadě se tento svátek slaví opravdu do detailu. Domy jsou strašidelně vyzdobené především vyřezávanými dýněmi různých tvarů a obličejů, které nahrazují řepy. I ke strašidelným lucernám se váže pověra.

Jack´o´lantern legenda

Legenda vypráví o jistém Jackovi, který velmi pil. O Halloweenu byl tak opilý, že jeho duše dokonce začala opouštět tělo. Ďábel prý spatřil svou příležitost a ihned se pro Jacka na zem vydal. Jack byl velmi zoufalý. Uprosil proto ďábla ještě na jeden drink. Ďábel souhlasil, avšak pod podmínkou, že si Jack zaplatí pití sám. Ten však řekl, že žádné nemá. Zeptal se proto ďábla, zda by se na chvilku nepřeměnil v peníze s tím, že by Jack jimi zaplatil, a potom, že by se ďábel ihned zase přeměnil zpět. Ten souhlasil. Jakmile se proměnil, Jack si ihned mince vzal do peněženky a ďábla tak uvěznil. Ten začal prosit a poté vyhrožovat. Nakonec se dohodli. Jack ďábla pustí s tím, že si pro něj ďábel přijde až za rok. 

Tak se stalo, ale Jack se brzy vrací opět do starých kolejí. O dalším svátku všech svatých si ďábel došel znova pro Jacka. Tomu se však ze světa ještě nechtělo, a tak přemýšlel, jak by ďábla opět přelstil. Když pro něj přišel, Jack mu nabídl, aby si vzal jablko z jabloně, která mu roste na zahradě. Ďábel si ho chtěl utrhnout, jenže na jablko nedosáhl, proto mu Jack navrhl, aby si stoupl na jeho ramena. Jakmile to ďábel udělal, Jack vyryl na kmen křížek a ďábla nechal na stromě.  Ten byl naštvaný, protože ze stromu nemohl slézt. Nabídl proto Jackovi, že ho nechá deset let žít, pokud ho ze stromu pustí dolů. Jack nesouhlasil. Trval na tom, aby ho ďábel nechal být již napořád. Rozzuřenému ďáblu nezbývalo nic jiného, než souhlasit proto, aby mohl odejít. 

Jack se brzy však opět utápěl v alkoholu a o dalším Halloweenu zemřel. Do nebe ho pro jeho život nepřijali, do pekla však také ne, protože ďábel přece Jackovi dal slib, že si pro něj již nikdy nepřijde. Ďábel však věnoval Jackovi žhavé uhlíky na cestu, které ho měly provázet temnotou. Jack je vložil do vydlabané řepy. Tato jediná lampa svítila na jeho věčné putování podsvětím a měla ho chránit. Lidé proto začali vydlabávat dýně. Věří, že je Jack ochrání.

Dnes mají dýně představovat duše zesnulých a mají je doprovázet na jejich cestě, ale také mají odrazovat zlé duše a zlomyslné skřítky. Tak tajemný nádech má Halloween, který se zatím u nás příliš neuchytil. Třeba jednou,… 

TOPlist

Novinky

Přihlaste se k odběru novinek, ať vám již nic neunikne:

Kontakt

Záhady,tajemna a nevysvětlitelné zahadyatajemna@gmail.com